Fiskus odmawia ulgi na złe długi. Nie zawsze słusznie
Wierzyciele mają problem z odzyskaniem podatku należnego z niezapłaconych faktur po upływie 2-letniego terminu wskazanego w przepisach. Są jednak wyjątki. Wszystko za sprawą wyroku unijnego Trybunału.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19 orzekł, iż podatnik (wierzyciel) może skorzystać z ulgi na złe długi tj. skorygować należny VAT w związku z brakiem zapłaty za wystawione przez siebie faktury również w sytuacji, gdy część warunków wskazanych w przepisach polskiej ustawy o VAT nie było spełnionych. Wynika to z braku zgodności polskich przepisów z dyrektywą VAT.
Uwzględniając wyrok TSUE, korekta taka przysługuje niezależnie od tego, czy – w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia deklaracji VAT – dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub czy był w trakcie postępowania upadłościowego (dotyczy również postępowania restrukturyzacyjnego, np. sanacyjnego) lub likwidacji. Dla skorzystania z ulgi na złe długi nie jest również konieczne, by w dniu poprzedzającym dzień złożenia deklaracji VAT sam podatnik (wierzyciel) nadal był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Nie korzystali z powodu przepisów
Na kanwie orzeczenia TSUE powstała jednak wątpliwość, czy przepis ograniczający prawo do skorzystania z ulgi na złe długi do dwóch lat może mieć zastosowanie również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta