Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus odmawia ulgi na złe długi. Nie zawsze słusznie

12 grudnia 2022 | Podatki i księgowość | Lidia Adamek-Baczyńska Radosław Szajerski

Wierzyciele mają problem z odzyskaniem podatku należnego z niezapłaconych faktur po upływie 2-letniego terminu wskazanego w przepisach. Są jednak wyjątki. Wszystko za sprawą wyroku unijnego Trybunału.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19 orzekł, iż podatnik (wierzyciel) może skorzystać z ulgi na złe długi tj. skorygować należny VAT w związku z brakiem zapłaty za wystawione przez siebie faktury również w sytuacji, gdy część warunków wskazanych w przepisach polskiej ustawy o VAT nie było spełnionych. Wynika to z braku zgodności polskich przepisów z dyrektywą VAT.

Uwzględniając wyrok TSUE, korekta taka przysługuje niezależnie od tego, czy – w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia deklaracji VAT – dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub czy był w trakcie postępowania upadłościowego (dotyczy również postępowania restrukturyzacyjnego, np. sanacyjnego) lub likwidacji. Dla skorzystania z ulgi na złe długi nie jest również konieczne, by w dniu poprzedzającym dzień złożenia deklaracji VAT sam podatnik (wierzyciel) nadal był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Nie korzystali z powodu przepisów

Na kanwie orzeczenia TSUE powstała jednak wątpliwość, czy przepis ograniczający prawo do skorzystania z ulgi na złe długi do dwóch lat może mieć zastosowanie również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12443

Wydanie: 12443

Spis treści

Reklama

Zamów abonament